Sched.com Conference Mobile Apps
2019 Utah Rural Schools Conference
has ended
Create Your Own Event
2019 Utah Rural Schools Conference
-
Saved To
My Schedule
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Speakers
Education Partner
Sponsors
Attendees
Campus Map
Map
Search
or browse by date + venue
Administration - includes evaluation
Assessment / Data Management
Break/Snacks/Food
Conference Registration & Credit
Conference Tech Support
Honoree
Keynote
Other
Over The Shoulder
Playground
Professional Learning Communities - PLC's
SLO’s
Sponsor/Vendor Booths
Technology
Utah Core Curriculum
Audience
All of the above
Curriculum District Specialists
District / School Administrators
Library Media Specialists
Teachers
Technology Coordinators / Facilitators
Grade Level
3 - 4
5 - 6
All Grade Levels
Anyone that teaches struggling readers grades K-12 and and into adulthood.
Elementary - grades K - 6
High School - grades 9 - 12
Middle School / Jr. High - grades 6 - 8
PK - 2
Subject Area
ACT Test Prep
Administration
All Subject Areas
Behavior Interventions for all students
Biodiversity/Ecosystems/Environment
Career and Technical Education
Classroom Culture and Management
College and Career Exploration
Computer Science
Concurrent Enrollment / Dual Credit / IVC / EdNet
Counseling
Digital Citizenship
ELA
ESL
Health and Physical Education
Language Arts
Mathematics
Multi-subject Formative Assessments
Music
Performing Arts / Visual Arts
Personal Productivity
Positive Behavior Supports and Motivation
Prevention
Science
Selling your Own Teacher Products
Social Studies
Special Education
STEM / STEAM
Student Services
Technology
World Languages
Session Format
1 hour BYOD (Bring Your Own Device): Hands-On-Activities
1 hour traditional lecture/audience participation
2 hour BYOD (Bring Your Own Device): hands on activities
2 hour In-Depth exploration workshop
20 minute focus on specific solutions or tools (Over The Shoulder)
Popular
menu
Menu
Schedule
Speakers
Education Partner
Sponsors
Attendees
Campus Map
Map
Search
Featured Speakers
John Hattie
Neal Peacock
Emery High School
Teacher
J2 Training with Janet & Joan
J2 Training
Consultants
Cathy Lassiter
Speakers
CUES
NUES
SEDC
SESC
Southeast Education Service Center
Utah Virtual Academy
Utah Virtual Academy
K12 / Utah Virtual Academy Local Development Manager
Gavin Anderson
CUES
Data Security
KA
Kristina Anderson
Sally Mauro Elementary, Carbon School District
5th Grade Teacher
Nathan Auck
Utah State Board of Education
STEM Coordinator and Early College Specialist
Renee Banasky
Mont Harmon Middle School
ELA Teacher
WB
Whitney Barlow
Utah State Board of Education
Math Assessment Specialist
Krystle Bassett
Juab School District
Director of Innovation
Angela Battaglia
USBE
NAEP State Coordinator for Utah
Rob Bentley
Utah Education Network
Instructor and Adobe Product Manager
Robert Bigelow
Clark Planetarium
Education Program Specialist
Johnna Boyack
SESC
Early Learning Coach
PB
Petra Brittner
Snow College
Michael Bullock
Edgenuity
Account Executive
KB
Kristen Bushnell
Whitehorse High School
Instructor
CC
Camille Carmack
STEM Action Center
PC
Paul Childs
Gunnison Elementary
5th grade teacher
Craig Clifford
University of Utah College of Engineering
Engineering Outreach and Recruiting, and Rural School Liaison
KC
Kevin Corbridge
SEDC
Husband
Laura Cotter
Discovery Gateway Children's Museum
Senior Manager of Outreach Education
Greg Cox
USBE
Education Specialist
Kory Cox
Utah Retirement Systems
Stakeholder Liaison
Suzy Cox
UVU
Professor
Kathy Crane
Pinnacle Canyon Academy
Reading Specialist
Scott Crane
SESC
Executive Director
Mike Daniels
Snow College
Snow College Academic Advisor
Greg Dart
USU Eastern
Associate Vice President
Merinda Davis
Natural History Museum of Utah
Digital Learning and Curriculum Specialist
Anne Dibble
University of Utah
Presenter
Melanie Durfee
Utah State Board of Education
Digital Teaching & Learning Specialist
Jared Fawson
UEN
Sr Tech Trainer
Shannon Ference
Utah State Board of Education
Elementary Mathematics Specialist
KF
Kristie Fink
retired Pro-social Learning Advocate
retired
Stacy Firth
University of Utah College of Engineering
High School Engineering Program Coordinator
DD
Dr. David Forbush
Utah Professional Development Network
Project Director
JF
Joseph Foster
Richfield High School
ELA 11 teacher
Jenny Gagon
Cleveland Elementary
Principal
Rick Gaisford
UCET
Board Member
Max Gonzales
UEN
Project Manager
Natalie Gordon
Utah State Board of Education - School Children's Trust section
School Trust Specialist
Robert Gordon
Box Elder School District
IT Director
Heidi Green
Alpine School District
Teacher - Lindon Elementary School
Shawn Green
Carbon High School, Carbon District
Special Education Teacher/person with ADHD
Alan Griffin
Utah State Board of Education
Curriculum Content Specialist
Michael Hakkarinen
Utah Education Network
Instructional Technology Trainer
Megan Hales
Wasatch School District
TEACHER
DH
Diana Hanke
Roosevelt Junior High School
Teacher Librarian
Scott Harpster
SEDC
System Engineer
Brandon Harrison
Central Utah Educational Services
Trainer
Lance Hatch
Carbon School District
Superintendent
Chris Haught
UCET & UELMA
UCET & UELMA Board Member
KH
Kristin Hellmann
Wasatch School District
TEACHER
Cory Henwood
Iron County School District
Innovation Director
Christine Hunter
Iron County School District
6th Grade Teacher
MH
Mark Huntsman
Utah State Board of Education
Board Member
Cindy Jones
Bi-Tapp, Inc
LCSW (licensed clinical social worker)
J. Lynn Jones
VitalSmarts
Senior Trainer
Emily Jorgenson
Wasatch School District
TEACHER
Daron Kennett
Davis School District
Utah Microcredentials Manager
Sarah Lambson
Ogden Nature Center
Outreach Coordinator
CL
Chris Layton
Flippen Group
Education Lifeskills
Education Lifeskills
President
CL
Casey Liljenquist
Box Elder School District
District Office
David Long
Logan City School District
Director
Richard Long
Education Lifeskills
Partnership Manager
Megan Lopez
Utah State Board of Education
Secondary ELA and WIDA Assessment Specialist
Tia Lund
Pahvant Elementary
Teacher
CM
Christine Manning
Christine Manning, USBE
Education and Behavior Specialist
Allison Mateus
DreamBox Learning
Booth 43
Lisa McLachlan
Utah State Board of Education - USBE
Educator Preparation Coordinator
Duke Mossman
NUES
Executive Director
Mike Nelson
Waterford
CO
Christi Orme
Snow College
Maggie Ostler
Delta Education- School Specialty
Regional Sales Manager
Rebecca Peterson, PhD
Utah State Board of Education
Education Specialist
Blake Pope
Wahlquist Junior High School
ELA Teacher
Kim Rathke
Utah State Board of Education
Test Administration and Data Coordinator
Tom Rathke
Tooele School District
Teacher - Stansbury High School
Piper Riddle
Northeastern Utah Educational Services (NUES)
Executive Director
Ann Riding
Davis School District
School Technology Specialist
TR
Trina Robbins
University of Utah Reading Clinic
Intervention specialist/UURC Clinic Coordinator
Mike Roberts
Riverview Junior High
Assistant Principal
Becca Robison
Utah STEM Action Center
Innovation Hub Manager
Garret Rose
Utah State Board of Education
Secondary ELA specialist
David Sallay
USBE
Student Data Privacy Auditor
Andy Smith
NWEA
Account Executive
David Smith
Utah State Board of Education
Educational Leadership Specialist
Jason Snow
Northeastern Utah Educational Services
Regional Technology Trainer
Cody Spendlove
Alpine School District
Ed Tech Director
CS
Cindy Stagg
Stagg Youth Leadership
Founder
Clint Stephens
Southwest Educational Development Center
Educational Technology Specialist and UCET Preside
Jim Stewart
UETN
CTO
Cory Stokes
UEN
Senior Project Manager
Janette Stubbs
Iron County School District
PD Coordinator
Shmoop-We Speak Student
Shmoop University, Inc.
Booth 51
Holly Siebach Syphrett
Richfield High School
Art Teacher
McKay Thompson
Southwest Educational Development Center
System Specialist
Christy Walker
Utah State Board of Education
Educational Coordinator
Paul Whisman
Natural History Museum of Utah
Education Program Specialist
Liz Williams
Utah State Board of Education
Elementary ELA Assessment Specialist
Jim Wilson
UELMA
District Library Specialist
Nathan Wilson
Southeast Education Service Center
Technology Integration Specialist
Theresa Wilson
SESC
Technology Integration Specialist
Matt Winters
Utah Education Network
Product Manager
Jason Young
Duchesne County School District
Superintendent
Lisa Young
USBE
Effective Teaching Specialist
Sarah Young
Utah State Board of Education
Chief of Staff